Ви зараз тут >24.09.2015 Круглий стіл «Сто днів до зими. 5. Вугільні теплоелектростанції. Де обіцяна «гора» вугілля ?»

24.09.2015 Круглий стіл «Сто днів до зими. 5. Вугільні теплоелектростанції. Де обіцяна «гора» вугілля ?»


Зображення користувача eau.

By eau - Створено 24 Вересень 2015

22 вересня 2015 року в Українському домі за ініціативою Центру досліджень енергетики відбувся круглий стіл «Сто днів до зими. Частина 5. Вугільні теплоелектростанції. Де обіцяна «гора» вугілля ?».
В обговоренні взяли участь: перший заступник начальника департаменту комерційної роботи ДП «Укрзалізниця» Іван Хор’яков, в.о.генерального директора ПАТ «Центренерго» Олег Коземко, виконавчий директор ТОВ «ДТЕК Енерго» Дмитро Сахарук, голова Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець, експерт з питань ПЕК Олексій Чернявський, віце-президент ВГО «Енергетична Асоціація України» Олександр Рогозін та заступник генерального директора «Центру досліджень енергетики» Дмитро Григор’єв.
Учасники круглого столу обговорили стан підготовки генеруючих компаній теплоелектростанцій до осінньо-зимового максимуму навантажень, у т.ч. стан технічної підготовки обладнання, питання фінансування, закупівлі та вивезення вугілля із зони АТО та за імпортом, проблемні питання оподаткування. Михайло Волинець окреслив проблеми вугільної галузі, зокрема наявність неплатежів.
Виступаючі відповіли на запитання представників ЗМІ.
Тези виступу Олександра Рогозіна:
1. Що змінилось за останні півтора місяця ?
Міненерговугілля видало Наказ №566 від 01.09.2015 «Про затвердження обсягів запасів вугілля та мазуту для електростанцій», відповідно до якого на ГК ТЕС на 1 жовтня має бути 2793 тис.т вугілля (у т.ч. 1396 тис.т – А та П, 1396 тис.т - Г) та 62,3 тис.т. мазуту.
Відповідно до Розпорядження КМУ від 24.07.2015 №765-р ДП «Енергоринок» відкрита додаткова кредитна лінія 2 млрд.грн для авансування генеруючих компаній ТЕС для закупівлі вугілля. З них 1 млрд.грн вже отримано, 500 млн.грн. надійдуть до кінця вересня, 500 млн.грн - у жовтні.
ПАТ «Центренерго» проведені тендерні процедури і законтрактовано імпортне вугілля антрацитової групи (здебільшого російське і з ПАР).
Здійснюється вивіз вугілля із зони АТО (приблизно 600-650 тис.т/міс).
В серпні більшість генеруючих компаній ТЕС перестали бути збитковими і їх фінансово збалансована робота очікується до кінця року, хоча в цілому по року збитки першого півріччя перекриті не будуть.

2. Найближча перспектива
За останньою офіційною інформацією НЕК «Укренерго» на складах ТЕС 1531 тис.т вугілля, у т.ч. 719 тис.т. угля А та П, 812 тис.т – марки Г та 16 тис.т мазуту.
За півтора місяця склади вугілля збільшились на 220 тис.т, у т.ч. на 190 тис.т марок А та П, а по маркам Г, ДГ - на 30 тис.т.
Накопичення планових обсягів вугілля є недосяжним і було таким з самого початку. Найменший обсяг вугілля на складах за останні 10 років станом на 1 жовтня складав 2,3 млн.т (у 2007-2008 роках). В минулому році було 1,8 млн.т, в інші роки - від 2,8 до 4,7 млн.т. При цьому, за досвідом минулих зим, за холодів вугілля спрацьовувалось із швидкістю до 1 млн.т на місяць.
Вивіз вугілля із зони АТО. Це не злочин, не примха і навіть не економічна доцільність – це умова виживання енергосистеми. Замінити такий обсяг вугілля імпортом – неможливо. Припинення вивозу призведе до стрімкого спрацювання складів та/або примусового обмеження споживачів.
Ремонтна компанія. Внаслідок напруженого балансу потужності липня-серпня та відсутності палива на ТЕС, що спалюють антрацит, ремонти енергоблоків ТЕС, що спалюють «газові» марки вугілля, перенесені на пізніший термін (зокрема, Запорізька ТЕС №1,4, Курахівська ТЕС №5,6,8, Вуглегірська ТЕС №3, Ладижінська ТЕС №2).
Очікується збільшена аварійність енергоблоків ТЕС, оскільки обсяги ремонтних робіт були скорочені внаслідок нестачі коштів у компаній. За 8 місяців кількість відмов 1 та 2 категорій по ТЕС майже на рівні минулого року, хоча виробництво електроенергії знизилось на 30%. Аварійність більшості ТЕС, що працюють на «газовому» вугіллі зросла. Навіть за наявності фінансування «наздогнати» ремонти по ТЕС, що працюють на «газовому» вугіллі, не можливо.
В ЗМІ пройшла радісна новина про очікувану Гідрометеоцентром теплу зиму. Але Господь допомагає тим, хто сам собі допомагає. Схоже, це не про нас.
Рішення життєво-важливих питань були відкладені на самий кінець, досвід минулого забутий, ризики проігноровані. Керівництво країни і суспільство заспокоювалось і заспокоюється гаслами «все під контролем», «все іде по плану». При цьому, технічні фахівці, які на цьому розуміються, цю позицію не поділяють.

3. Які обгрунтування такій політиці ми чули ?
«Не треба відволікати обігові кошти. Вугілля треба накопичувати в серпні-вересні». «Газове вугілля не треба накопичувати, оскільки воно горить на складах». «Енергоатом» забезпечить проходження зими без форс-мажору».
Щодо недоцільності відволікання коштів. Так, накопичення вугілля потребує коштів, зазвичай - тимчасового залучення кредитного ресурсу, який потрібно обслуговувати. Але це - плата за спокій. За зниження ризиків логістичних обмежень, диктату цін постачальників палива, валютних та інших ризиків. Хто оцінював ці ризики і можливість їх ігнорування ?
Щодо вугілля, що горить на складах. За неправильних умов зберігання горить навіть зерно і картопля. Але відповідні запаси звичайно створюють. Для цього є технологія зберігання. Для вугілля вона передбачає, наприклад ущільнення штабелів тощо. Є також технологія складування секторами, яка дозволяє забезпечити оновлення складу навіть при його збільшенні. Галузевий нормативний документ Міненерговугілля 2005 року, до речі, передбачає, що граничний строк зберігання вугілля в ущільнених штабелях 100 тис.т. і більше, навіть для найбільш нестійкого вугілля з підвищеною активністю до окислення і самозаймання (4 групи) складає 1-2 роки. Для інших груп вугілля – більше. Зниження калорійності вугілля при довготривалому зберіганні дійсно відбувається, при 6 місяцях - 300 Ккал (до 7% від первісної калорійності). Це теж плата за спокій, за те, що вугілля вже на станції, а не в шахті.
За останні роки, у нас на складах станом на 1 квітня було і 1,0 млн.т. і навіть 2,5 млн.т. «газового» вугілля на складах (в 2013 році). Це не треба розглядати, як досягнення, але якщо б на початок минулого року у нас не було більше 4,0 млн.т. на складах, невідомо, як би ми пройшли останню зиму.
Щодо забезпечення проходження зими НАЕК «Енергоатомом». Так, дякуючи професіоналізму фахівців компанії, ми сподіваємось на її надійну роботу, яка забезпечує по року 55% загального відпуску в мережу всієї генерації. Але не єдиною атомною генерацією забезпечується баланс. Цієї зими кожен блок, кожна генерація буде витребувана і необхідна. Навіть найдорожча «зелена» енергетика за наявності дефіциту палива і робочої потужності по факту забезпечить зниження обсягів відключення споживачів. І стане зрозуміло, що розвиток відновлювальної енергетики це не тільки віяння часу чи виконання наших зобов’язань перед Енергетичним співтовариством, а реальний вклад в посилення енергетичної безпеки країни.

4. Як ми пройдемо зиму ?
За теплої зими, за безаварійної роботи енергоблоків АЕС, за відсутності зриву поставок вугілля із зони АТО та з-за кордону, за відновлення та збереження нормальної схеми видачі потужності всіх електростанцій, особливо на межах зони АТО, зиму пройдемо без катастрофи. Обмеження споживачів будуть, оскільки аварійні зупинки енергоблоків, тимчасові зниження температури, тощо є неминучими.
Але забагато умов і дуже великі ризики, що щось станеться не так. І з цим вже нічого не подієш.
Існує ще один ризик. Минулої зими ми не зробили висновків. Якщо нам знову пощастить і ця зима пройде більш-менш нормально, є ризик, що підготовка галузі до зими новими менеджерами взагалі буде розглядатись, як маячня старих кадрів. І тоді нове випробування долі буде мати ще катастрофічніші наслідки для країни.

Теги