10 червня підписаний Меморандум про взаєморозуміння між виробниками електроенергії з відновлювальних джерел енергії (ВДЕ) та Урядом України. На врегулювання проблемних питань у сфері відновлювальної енергетики пішло більше 8 місяців, і весь цей час проблема тільки розросталась. У Меморандумі закріплені положення, що сприятимуть стабілізації функціонування вітчизняних об’єктів відновлюваної енергетики, та поступовому виходу сектору з кризи.

Від Уряду документ підписали Прем’єр-міністр України Д. Шмигаль та т. в. о. Міністра енергетики О. Буславець, а від виробників «зеленої» електроенергії – голова Європейсько-українського енергетичного             агентства О. Гуменюк та голова Української вітроенергетичної асоціації А. Конеченков.

Згідно Меморандуму виробники ВДЕ приймають умови добровільної реструктуризації «зелених» тарифів, що передбачає їх зменшення, погоджуються на посилення відповідальності за створення небалансів тощо. Зокрема, для об’єктів сонячної електроенергетики, передбачається зменшення тарифів на 15%, а для об’єктів, що виробляють електроенергію з енергії вітру – на 7,5%. Крім того, передбачається зниження «зелених тарифів» на 2,5% для вітрових та сонячних станцій, що вводяться в експлуатацію з 2020 року, а також посилення відповідальності виробників ВДЕ за створення небалансів: 50% з 2020 року та 100% з 2021 року.

Зі свого боку, державні органи зобов’язуються забезпечити погашення наявної заборгованості за електричну енергію перед виробниками ВДЕ: 40% у 4 кварталі 2020 р. та по 15% щокварталу впродовж 2021 року; а також розробити річні квоти підтримки «зеленої» енергетики і забезпечити проведення аукціонів з розподілу таких квот.

Хоча підписання Меморандуму з виробниками ВДЕ лише частково вирішує проблему фінансово-економічного дисбалансу на ринку електроенергії (річний дефіцит коштів в енергетичній галузі завдяки, перш за все, некерованому зростанню обсягів ВДЕ складає більше 50 млрд. грн., а Меморандум дозволить зменшити його лише на 7 млрд. грн.), не треба недооцінювати його значення, оскільки він обмежує подальше будівництво ВЕС і СЕС на умовах застосування «зелених тарифів», тим самим зупиняючи розростання фінансово-економічної діри на ринку електричної енергії, яка становить загрозу не тільки енергетиці, але й економіці країни у цілому. Ідеального «рішення для всіх» ця проблема, не має в принципі. У той же час компроміс, якого вдалося досягнути, за великим рахунком, відповідає інтересам і інвесторів у ВДЕ, і інших учасників ринку, і держави у цілому.

Для того ж, щоб підвести під досягнуті домовленості міцний фундамент, на думку ГС «ПЕАУ», терміново має бути прийнятий відповідний закон, в основу якого будуть покладені положення Меморандуму. @

ПІДПИСАННЯ МЕМОРАНДУМУ З ВИРОБНИКАМИ ВДЕ – КРОК ДО ВРЕГУЛЮВАННЯ ОДНІЄЇ З НАЙГОСТРІШИХ ПРОБЛЕМ В ЕНЕРГЕТИЧНІЙ ГАЛУЗІ.