30 червня українські шахтарі розпочали безстрокову акцію протесту під будівлями Офісу президента, Кабміну, парламенту та Міненерго з вимогами вирішити проблеми галузі, виплатити заборгованість із заробітної плати, відновити роботу вугільних підприємств та відправити у відставку чиновників, відповідальних за кризу в енергетиці. До Києва приїхали шахтарі та представники профспілок «Мирноградвугілля», «Добропіллявугілля», «Селидіввугілля», «Первомайськвугілля», «Львіввугілля», «Волиньвугілля» – делегація, що представляє інтереси підприємств державної та приватної форм власності, на яких працюють понад 50 тисяч українців.

Причиною, що змусила шахтарів покинути свої місця роботи та вирушити до столиці, стала системна криза енергетичного сектору країни, що у значній мірі була штучно створена зусиллями влади.

Односторонній імпорт електроенергії з Росії та Білорусі, дискримінація теплової генерації, намагання адміністративно занижувати ціну на ринку, корупція в державній компанії «Центренерго» та формування багатомільярдних боргів – все це призвело до катастрофічних наслідків у галузі.

Так, зниження виробництва на ТЕС склало 25% за 5 місяців 2020 р., а з урахуванням другого півріччя 2019 р. – майже 40% (скорочення виробництва на АЕС склало 7,5% рік до року).

Видобуток державних шахт знизився на 30% за 5 місяців 2020 року і склав 1115,4 тис тон, лише у травні він знизився на 18% порівняно з аналогічним періодом 2019 року.

Усі без винятку державні та приватні енергетичні компанії – основні гравці на ринку електроенергії працюють або зі збитками, або накопичили величезну дебіторську заборгованість, більшість шахт знаходяться у вимушеному простої.

Заборгованість з заробітної плати перед працівниками державних шахт на 30.06 20р. сягнула 1,1 млрд грн, а запаси незатребуваного вугілля на складах ТЕС та шахт станом на 1 квітня ц. р. нараховують близько 2,8 млн тон, що майже на 80% більше ніж в минулому році та в 5 разів перевищують норму. 

Перша енергетична асоціація України вважає, що для подолання кризи в енергетиці, оздоровлення ринку електричної енергії та відновлення української економіки необхідним є професійний підхід та конструктивний діалог між усіма учасниками ринку. Зважаючи на економічний спад та наслідки пандемії, а також на некомпетентне та недалекоглядне управління вітчизняні шахтарі, енергетики, як і працівники багатьох секторів української економіки опинились у скрутному становищі. Із цієї ситуації треба винести урок, щоб не допустити її повторення у майбутньому. Необхідно прагматично та цілеспрямовано зосередитись на вирішенні проблем економіки, зокрема, активізувати діяльність по виведенню енергетичної галузі з кризи.

ДЛЯ ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЦІ НЕОБХІДНИЙ ПРОФЕСІЙНИЙ ПІДХІД ТА КОНСТРУКТИВНИЙ ДІАЛОГ.