Після одинадцятиденної акції протесту українських шахтарів державних та приватних шахт Заходу і Сходу країни, які під Офісом президента, Кабміном та Міненерго домагалися вирішення нагальних проблем вуглевидобувної галузі та визначення подальшої долі шахтарських регіонів і їхніх мешканців, шахтарям і владі вдалося досягти певних домовленостей.

Відповідно до домовленості 13 липня ц. р. розпочалось відновлення роботи вугледобувних підприємств, які протягом майже чотирьох місяців перебували у вимушеному простої через відсутність збуту своєї продукції. Першими до роботи стали гірники шахт ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля».

Державне ПАТ «Центренерго» взяло на себе зобов’язання відновити закупівлю українського вугілля й розрахуватися із вугледобувними підприємствами за раніше придбану продукцію. Задля цього попередньо узгоджено надання державними «Ощадбанком» та «Укргазбанком» кредиту ПАТ «Центренерго».

14 липня ТОВ «ДТЕК Добропіллявугілля» вже відвантажило перші 50 вагонів вугілля для ПАТ «Центренерго» у рамках угоди на постачання за ціною, що прив’язана до імпортного паритету («Роттердам+»). Вугілля відправили зі складів шахт підприємства, наразі тривають підготовчі роботи з відновлення видобутку вже у найближчі дні.

Перша енергетична асоціація України вважає досягнення домовленості з відновлення роботи вуглевидобувних підприємств гарною новиною для української економіки та енергетичної галузі зокрема. Вона дозволить державній компанії ПАТ «Центренерго» покращити свій фінансовий результат та відмовитись від використання дорогого імпортного вугілля та газу, оскільки відтепер воно закуповуватиме вугілля на українських шахтах за більш вигідними умовами. Це також забезпечить українських шахтарів ринком збуту свого вугілля та роботою. Очікуються замовлення від інших вітчизняних компаній, включаючи «Укрзалізницю». Держава отримає податки та відрахування до державного бюджету, покращиться торгівельний баланс через припинення закупівлі імпортних енергоносіїв.

Відновлення роботи українських шахт – крок до подолання кризи в енергетичному комплексі країни. Проте це тільки крок на шляху, який не вбачається коротким і легким. Попереду продовження реформи ринку електроенергії, зокрема, усунення невиправданих адміністративних обмежень і втручань у роботу ринку, перегляд механізму ПСО з поверненням на ринок атомної і гідрогенерації, розбудова повномасштабного ринку допоміжних послуг, врегулювання фінансових дисбалансів, ліквідація перехресного субсидування домогосподарств тощо.

ВІДНОВЛЕННЯ РОБОТИ УКРАЇНСЬКИХ ШАХТ – КРОК ДО ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЦІ.