«21» липня 2020 року Верховна Рада України прийняла у цілому законопроект № 3658 «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення умов підтримки виробництва електричної енергії з альтернативних джерел енергії».

Законопроект, зокрема, передбачає обмеження граничних строків будівництва сонячних електростанцій (СЕС) та вітроелектростанцій (ВЕС) з наступною реалізацією електроенергії за «зеленим» тарифом; зменшення «зеленого» тарифу для введених з 2013 р. СЕС та ВЕС; встановлення граничних цін для «зелених» аукціонів; пришвидшення введення відповідальності виробників з ВДЕ за небаланси а також запровадження пільги для підприємств «зеленої» металургії.

Планується визначати області (регіони) для встановлення нових генеруючих потужностей в межах річних квот аукціонів. Також Уряд буде пропонувати земельні ділянки для будівництва об’єктів що виробляють електроенергію з ВДЕ, а ще дахи або фасади будівель на яких буде можливе встановлення зеленої генерації.

Держава гарантує, що для суб’єктів господарювання з «01» липня 2020 року по «31» грудня 2029 року «зелені» тарифи не будуть змінені або скасовані, а також не будуть змінені понижуючі коефіцієнти. Документом встановлюються максимальні граничні тарифи, які виробники з відновлюваних джерел можуть отримати під час проведення зелених аукціонів за квотами.

До «31» грудня 2024 р. власники СЕС та ВЕС зможуть отримати на аукціонах максимум 9 євроцентів за 1 кВт-год. А вже з «01» січня 2025 р. максимальний тариф на аукціонах буде 8 євроцентів за 1 кВт-год. Для інших виробників електроенергії з відновлюваних джерел крім СЕС та ВЕС – максимальний тариф на аукціонах буде — 12 євроцентів за 1 кВт-год. З урахуванням наявної в Україні структури генеруючих потужностей уже сьогодні немає змоги ефективно задіяти у виробництві електроенергії усі побудовані СЕС і ВЕС. У зв’язку з цим проведення аукціонів у близькій перспективі проблематично, та й встановлені граничні тарифи для майбутніх аукціонів вбачаються завищеними, адже по факту на аукціонах європейських країн уже зараз перемагають проекти з ціною електроенергії у межах 5 євроцентів за кВт-год.

Також зазначається, що кінцевий власник (бенефіціар) компаній, які беруть участь в аукціонах, не може отримати більше 35% від обсягу річних квот, що виносяться на аукціони.

У рамках даного законопроекту передбачається поступове введення відповідальності за небаланси перед «Гарантованим покупцем» з боку «зелених» виробників електричної енергії. Так, для об’єктів, встановлена потужність яких не перевищує 1 МВт, з «01» січня 2021 р. відбудеться щорічне зростання на 10% до досягнення показника 100% компенсації за небаланс у 2030 році. А для об’єктів, встановлена потужність яких перевищує 1 МВт, введення відповідальності за небаланси в розмірі – 0% до «31» грудня 2020 р., 50% з 2021 р., та 100% вже з 2022 р.

Перша енергетична асоціація України у цілому позитивно оцінює законопроект № 3658. Його прийняття Верховною Радою України, з одного боку, дозволить стримати хаотичне, неконтрольоване будівництво СЕС та ВЕС і відповідно розростання існуючої фінансової діри та скоротить фінансовий дефіцит на ринку електроенергії приблизно на 7 млрд. грн. у річному вимірі. З іншого боку, зберігається достатня прибутковість «зелених» інвестицій, а отже і їх окупність та забезпечується близько 20 млрд. грн. щорічних податкових надходжень від сектору ВДЕ. Сподіваємося, що прийнятий компромісний Закон зніме також тему можливих судових претензій з боку інвесторів до держави Україна.

Проте для повного фінансового збалансування ринку електроенергії потрібні подальші дії: зміна механізмів та усунення існуючих перекосів на ринку з метою досягнення дійсно ринкового рівня цін, а також прийняття непопулярного, але наразі безальтернативного рішення про поступове приведення цін для побутових споживачів до ринкового рівня.

ЗАКОН ПРО «ЗЕЛЕНИЙ» КОМПРОМІС – КРОК НЕОБХІДНИЙ, АЛЕ НЕДОСТАТНІЙ ДЛЯ ПОДОЛАННЯ КРИЗИ В ЕНЕРГЕТИЧНОМУ СЕКТОРІ.