19 жовтня Президент України В. Зеленський доручив голові Уряду Д. Шмигалю забезпечити конкуренцію на оптовому ринку електроенергії для промислових споживачів у Бурштинському енергоострові (БуОс). БуОс розташований на території Закарпатської, Львівської та Івано-Франківської областей, фізично відділений від Об’єднаної енергосистеми України (ОЕС), межує з ЄС та працює паралельно з європейським енергооб’єднанням ENTSO-E.

Перша енергетична асоціація України вважає, що конкуренцію на БуОс можна забезпечити тільки здійснивши низку кроків, рішення щодо більшості з яких вже давно прийняті.

По перше, необхідно синхронізувати усю Об’єднану енергетичну систему із електромережею країн ЄС, як це передбачено Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС. Скоординований з європейськими партнерами План дій щодо інтеграції наразі успішно реалізується системним оператором та передбачає низку організаційних і технічних заходів, включаючи роботу ОЕС в ізольованому режимі протягом узгодженого часу (до року). За планом цей процес повинен бути завершений у 2023 р.

Синхронізація дозволить посилити конкуренцію на ринку електричної енергії України в цілому та на території Бурштинського енергоострова, зокрема. У регіоні з’являться нові гравці ринку – інші ТЕС, що мають менші витрати на транспортування вугілля, а також АЕС та гідроелектростанції. Підвищення конкуренції у такий спосіб дійсно може знизити оптові ціни на відповідних сегментах ринку електроенергії.

По-друге, у рамках євроінтеграційного вектору Україна має забезпечити проведення скоординованих аукціонів з розподілу пропускної спроможності міждержавних ліній електропередач, що спростить доступ до ринку для учасників з суміжних країн-членів ЄС. Рекомендації з цього приводу вже напрацьовані спільно із USAID та очікують імплементації. Імплементація європейського законодавства у частині запровадження спільних аукціонів безпосередньо пов’язана з виконанням Україною міжнародних зобов’язань, передбачених Договором про заснування Енергетичного Співтовариства та Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

В Об’єднаній енергосистемі України, на відміну від Бурштинського енергоострова, конкуренцію можна було б забезпечити вже сьогодні за рахунок міжпаливної конкуренції серед виробників теплової, атомної, гідро- і «зеленої» генерації. Однак зараз її не можна вважати адекватною унаслідок суттєвих викривлень на ринку, у тому числі через недосконале регулювання з боку НКРЕКУ. Практика перехресного субсидіювання, неринкові цінові обмеження для окремих гравців ринку, відсутність повноцінного ринку допоміжних послуг – вирішення цих та багатьох інших проблем створить можливість для формування повноцінного ринку електричної енергії в Україні, який забезпечить рівні конкурентні умови для всіх його учасників. �D�0�V

КОНКУРЕНЦІЮ НА РИНКУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ЗАБЕЗПЕЧАТЬ УСУНЕННЯ РЕГУЛЯТОРНИХ ВИКРИВЛЕНЬ ТА ІНТЕГРАЦІЯ З ENTSO-E.