На сьогоднішній день порядок участі ДП «Гарантований покупець» (далі -«ГарПок») в аукціоні з продажу електричної енергії за двосторонніми договорами є надмірно зарегульованим Зокрема, чинною постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 р. № 499 регламентуються і строки проведення аукціону, і рівень стартової ціни, і обсяги можливого продажу електроенергії «ГарПоком».

Наразі Міністерство енергетики України розробило проект змін до цієї постанови КМУ, яким пропонується запровадити більш гнучку схему продажу електроенергії «Гарантованим покупцем» по аналогії із правилами, що діють для таких державних підприємств як НАЕК «Енергоатом», ПрАТ «Укргідроенерго» та ПАТ «Центренерго».

Зокрема, передбачається зняти обмеження:

– щодо термінів проведення аукціонів (передбачається, що «Гарантований покупець» не буде обмежений чіткими строками, коли саме йому виходити на аукціон);

– щодо максимального рівня ціни;

– щодо обсягів продажу електроенергії, який пропонується до продажу на аукціоні.

Перша енергетична асоціація України вважає, що лібералізація правил участі «Гарантованого покупця» в аукціонах з продажу електроенергії за двосторонніми договорами  дозволить підприємству враховувати кон’юнктуру ринку та оперативно реагувати на щоденні цінові коливання, оптимізувати власну торгову стратегію, сприятиме розвитку конкуренції на ринку електроенергії та максимізації «ГарПоком» доходів від продажу «зеленої» електроенергії. Це, у свою чергу, має сприяти подоланню боргової кризи на ринку електричної енергії та фінансовому оздоровленню його гравців – основних державних енергетичних компаній.

СПРОЩЕННЯ ПРАВИЛ УЧАСТІ «ГАРАНТОВАНОГО ПОКУПЦЯ» В АУКЦІОНАХ З ПРОДАЖУ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ ЗА ДВОСТОРОННІМИ ДОГОВОРАМИ СПРИЯТИМЕ ПОДОЛАННЮ БОРГОВОЇ КРИЗИ НА РИНКУ.