Країна добре пам’ятає, яке збурення і шкоду наніс імпорт електроенергії восени минулого року з Росії. Верховна Рада тоді відреагувала на ситуацію і прийняла закон, що заборонив імпорт з країни агресора на 2020 рік. Наразі термін заборони закінчується, і хоча нічого нового у відносинах Україна – Росія не відбулося, на 2021 рік дію цього закону Верховною Радою не продовжено. Наслідком цього є рішення   Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП) про зняття всіх обмежень на імпорт електричної енергії з Росії та Білорусі. Відповідна постанова була прийнята на засіданні 16 грудня. Своїм рішенням регулятор дозволив трейдерам контрактувати електроенергію з Росії і Білорусі для поставки на 2021 год. Асоціація вважає, що зняття заборони на імпорт е/е з РФ та Білорусі зашкодить національним інтересам держави і в цілому є загрозою українській енергетичній безпеці.

Нагадаємо, з вересня минулого року, завдяки змінам до закону “Про ринок електричної енергії”, було дозволено купувати е/е за двосторонніми договорами з Білорусі і Росії. За даними Мінекоенерго, це коштувало незатребуваних 1,5 млн. тонн вітчизняного вугілля і 5 млрд. грн., які були направлені не в українську економіку, а сусідам в кишеню.

Відтак постачання дешевої е/е в перспективі може призвести до залежності енергосистеми України від графіків поставок з Росії і Білорусі одночасно з ростом профіциту потужностей по генерації всередині нашої держави.

Асоціація виступає за диверсифікацію поставок електроенергії, але не за рахунок поставок з країни-агресора. Шлях України до лібералізації ринку електричної енергії лежить через приєднання ОЕС до загальноєвропейської мережі. Синхронізація дозволить підвищити конкуренцію та знизить оптові ціни на відповідних сегментах ринку електроенергії. Саме інтеграція ОЕС України до загальноєвропейської енергосистеми ENTSO-E передбачена Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

Крім того, в рамках євроінтеграційного вектору Україна має забезпечити проведення скоординованих аукціонів по розподілу пропускної спроможності міждержавних ліній електропередач, що спростить доступ до ринку для учасників з суміжних держав-членів ЄС. Рекомендації з цього приводу вже були напрацьовані спільно із USAID та очікують імплементації. Питання імплементації європейського законодавства в частині запровадження спільних аукціонів безпосередньо пов’язане з виконанням Україною міжнародних зобов’язань, передбачених Договором про заснування Енергетичного Співтовариства та Угодою про Асоціацію між Україною та ЄС.

Знову імпорт з Росії.