Ви зараз тут >28.04.2016 Щодо проблем із реалізацією механізму надання субсидій на природний газ

28.04.2016 Щодо проблем із реалізацією механізму надання субсидій на природний газ


Зображення користувача eau.

By eau - Створено 28 Квітень 2016

Навіть не враховуючи підвищення цін, яке щойно відбулось, яке неминуче призведе до значного збільшення обсягів субсидій, ситуація з реалізацією механізму надання субсидій у газовій галузі України на поточний момент характеризується низкою негативних явищ, що викликає необхідність негайного реагування.
Постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 року «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» передбачено механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло- водопостачання та ін. Згідно п. 1.5. Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року № 493/688 усі учасники розрахунків протягом 2 (двох) робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень зобов’язані забезпечувати їх підписання.
Відповідно до п.3 статті 2 Закону України «Про ринок природного газу» рішення (заходи) суб’єктів ринку природного газу мають відповідати принципам пропорційності, прозорості та недискримінації. У той же час, в діях НАК «Нафтогаз України» при проведенні розрахунків за пільгами та субсидіями для населення, що заблокували розрахунки більш ніж на 20 млрд. грн., вбачаються ознаки зловживання своїм монопольним (домінуючим становищем). Зазначене негативно впливає на стан не тільки газопостачальних компаній, але й економіки країни у цілому.
Асоціація направила листи на адресу Кабінету Міністрів України, Антимонопольного комітету України та Міністерства економічного розвитку та торгівлі (лист на АМКУ додається), в яких зазначила відповідні факти, в діях НАК «Нафтогаз України».

Додаток, текст листа на АМКУ:
Постановою Кабінету Міністрів України №20 від 11.01.2005 року «Про затвердження Порядку перерахування деяких субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг, субсидій та компенсацій» (далі Порядок) передбачено механізм перерахування субвенцій з державного бюджету місцевим бюджетам на надання пільг та житлових субсидій населенню на оплату електроенергії, природного газу, послуг тепло-, водопостачання та ін.
Відповідно до п. 7 зазначеного Порядку, розрахунки проводяться за згодою учасників на підставі актів звіряння або договорів, які визначають величину щомісячного споживання ресурсів (товарів, послуг), в спільних протокольних рішеннях, підписаних усіма учасниками таких розрахунків. Згідно п. 1.5. Наказу Міністерства енергетики та вугільної промисловості України та Міністерства фінансів України від 03.08.2015 року № 493/688, усі учасники розрахунків протягом 2 (двох) робочих днів з дня отримання таких спільних протокольних рішень зобов’язані забезпечувати їх підписання.
Керуючись зазначеними нормативними актами, більшість підприємств-постачальників природного газу України, у тому числі підприємства-учасники Асоціації, у березні-квітні ц.р. направили на адресу НАК «Нафтогаз України» оформлені зі свого боку протоколи проведення взаєморозрахунків по пільгах та субсидіях за поставлений населенню газ. Зокрема,
- 18.03.2016 ТОВ «Житомиргаз збут» направлено протоколів на загальну суму 203, 49 млн. грн. (вхідний ПАТ «НАК «Нафтогаз України» від 21.03.2016 № 648/17-16);
- 17.03.2016 ТОВ «Запоріжгаз збут» направлено протоколів на загальну суму 122, 69 млн. грн. (вхідний ПАТ «НАК «Нафтогаз України» від 18.03.2016 №1911/18-16);
- 16.03.2016 ТОВ «Львівгаз збут» – на загальну суму 278, 65 млн. грн. (повідомлення про вручення кур’єром поштового відправлення 18.03.2016);
-17.03.2016 року та 13.04.2016 ТОВ «Полтавагаз збут» на загальну суму 425 млн. грн.;
- 16.03.2016 ТОВ «Херсонрегіонгаз» на суму 57,2 млн. грн. та 20.03.2016 року на 87 млн. грн.;
-ТОВ «Одесагаз-Постачання» направлено протоколів на суму 157614,20 тис. грн., всього по учасникам Асоціації, станом на 20.04.2016 року близько 8 млрд. грн.
Однак, до сьогоднішнього дня НАК Нафтогаз України не повернув узгоджені протоколи і не надав будь-якої вмотивованої відповіді щодо причин їх не підписання. За деякими оцінками на поточний момент сума не проведених пільг та субсидій за поставлений газ по Україні складає біля 25 млрд. грн.
Слід зазначити, що не підписання НАК «Нафтогаз України» зазначених протоколів або підписання їх з порушенням термінів, передбачених законодавством, перешкоджає проведенню взаєморозрахунків усіма сторонами і призводить до ненадходження коштів по пільгам та субсидіям на рахунки підприємств¬-постачальників за поставлений природний газ населенню, що у свою чергу призводить до недофінансування цих підприємств та ставить під загрозу їх нормальне функціонування.
НАК «Нафтогаз України», визначений Постановою КМУ від 1 жовтня 2015 р. № 758 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на суб’єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (відносини у перехідний період)», як постачальник природного газу з спеціальними обов’язками. Згідно п.5 Постанови «НАК “Нафтогаз України” зобов’язаний придбавати природний газ, видобутий ПАТ “Укргазвидобування”, для формування ресурсу природного газу для побутових споживачів, релігійних організацій… відповідно до цього Положення за цінами, на умовах та у порядку, що визначаються пунктами 6-8 цього Положення».
Реалізуючи ці положення, НАК «Нафтогаз України» одноособово, на свій розсуд та на свою користь складає та направляє (виключно в електронній формі, без підпису), дискримінаційні договори та додаткові угоди до них, де одна сторона - ПАТ «НАК «Нафтогаз України» набуває виключно додаткові права, а інша – «Товариство по постачанню»-виключно додаткові обов’язки щодо строків оплати за природний газ, нарахувань надмірно великих штрафних санкцій та збільшення строків позовної давності для стягнення штрафів.
За інформацією підприємств-постачальників газу, ПАТ «НАК «Нафтогаз України», користуючись своїм де-факто монопольним становищем в частині постачання газу для населення, не узгоджує протоколи проведення взаєморозрахунків по пільгах та субсидіях до моменту підписання кабальної додаткової угоди до договору на купівлю-продаж природного газу для подальшого постачання населенню. (Текст електронного листа, який надійшов на адреси всіх газопостачальних підприємств України під назвою: «Увага! Важливо! Для оформлення протоколів по Постанові КМУ №20» містить пряму вимогу: «привозити з протоколами підписану (з вашого боку) додаткову угоду до договору, проект якої можете отримати звернувшись за електронною адресою….»).
Відповідно до п.3 ст.2 ЗУ «Про ринок природного газу» рішення (заходи) суб’єктів ринку природного газу мають відповідати принципам пропорційності, прозорості та недискримінації. У той же час, зазначені дії НАК «Нафтогаз», порушення ним чинного законодавства створюють неприйнятні умови господарювання на ринку природного газу та загрожують заподіянням великої шкоди як газопостачальним підприємствам, так і іншим учасникам ринку природного газу.
У зв’язку з викладеним, просимо Антимонопольний Комітет України негайно втрутитись та привести ситуацію, зокрема дії НАК «Нафтогаз», у правові рамки.

ДолученняРозмір
02-950-1_v_amku.jpg2.45 MБ
02-950-1_v_amku0001.jpg2.97 MБ
02-950-1_v_amku0002.jpg1.22 MБ
Теги