У рамках Гібридної війни, яку проти України веде Росія, з початку листопада нею заблоковані поставки вугілля на Луганську ТЕС. У той же час через відсутність залізничного сполучення з боку контрольованої території України  вугілля на неї можливо постачати лише з Російської Федерації. І хоча станція мала більш менш пристойні запаси вугілля на своїх складах, без подальших поставок його вистачить для роботи одним блоком максимум ще на місяць.

З пуском влітку 2020 р. підстанції 500 кВ «Кремінська» та відповідних високовольтних ліній електропередачі Луганська ТЕС перестала бути єдиним джерелом енергопостачання для півночі Луганської області. Однак у разі зупинення її роботи, в регіон можливі перебої в енергопостачанні. Повністю без тепла взимку опиняться жителі міста Щастя. Вимушена зупинка станції посеред зими може завдати непоправної шкоди і обладнанню самої станції.   Крім того, під загрозою буде і водопостачання жителів тимчасово окупованої частини Луганської області, які отримують воду від Попаснянського районного водоканалу, а той у свою чергу отримує електроенергію від Луганської ТЕС.

Влада Росії долею жителів Луганщини, як на підконтрольній Україні території, так і на окупованій частині області  навряд чи переймається. А ось українській владі вирішення штучно створеної росіянами проблеми не уникнути. Роботу Луганської ТЕС, принаймні у холодну пору року, за будь яких умов треба продовжити. Єдиною альтернативою вугіллю, як паливу, наразі є природний газ.

На нашу думку, існує два варіанти вирішення цієї проблеми на поточний опалювальний сезон. Обидва вони передбачають використання природного газу замість вугілля. Однак, електроенергія, вироблена шляхом спалювання газу, через високі ціни на нього не буде конкурентоспроможною на ринку. Зняти цю перепону можливо шляхом:

– покладання Кабінетом Міністрів України спеціальних обов’язків щодо тимчасової роботи Луганської ТЕС на природному газі за ціною, яка забезпечить беззбиткову роботу станції.

– прийняття Національною комісією рішення щодо розповсюдження на Луганську ТЕС механізму нещодавно схваленої нової допоміжної послуги для ТЕЦ і ТЕС, для яких природний газ є проєктним паливом.

Обидва запропоновані варіанти – рішення тимчасові. Радикально зняти зазначену проблему можна збудувавши залізничну колію до Луганської ТЕС з підконтрольної території України, що, нажаль, не було зроблено за сім років війни. До речі, Росія залізничну гілку в обхід території України збудувала ще у 2017 році.

Критична ситуація в Луганській області через блокування Росією постачання вугілля на Луганську ТЕС.