Ви зараз тут >02.02.2017 Асоціація разом з 4 іншими Громадськими організаціями, звернулась до Уряду.

02.02.2017 Асоціація разом з 4 іншими Громадськими організаціями, звернулась до Уряду.


Зображення користувача eau.

By eau - Створено 03 Лютий 2017

https://www.facebook.com/1432184400408821/photos/pcb.1644998469127412/16...

Шановний Володимире Борисовичу!

У листопаді 2002 році Уряд України схвалив Концепцію реформування оптового ринку електроенергії України, яка передбачала впродовж 5 років перехід до нової моделі ринку, що відповідало терміну впровадження аналогічних реформ європейськими країнами. Однак і після 15 років «напруженої роботи» лібералізований ринок електричної енергії в Україні на запрацював.

Наразі у Верховній раді України до другого читання готується законопроект №4493 «Про ринок електричної енергії України» (далі – Законопроект). Нову модель ринку відповідно до цього законопроекту планується запровадити з 2019 року.

Обговорення стану справ з впровадженням нової моделі ринку, зокрема положень зазначеного Законопроекту, з експертами галузі виявило чимало проблемних питань. Нова модель ринку потребує розробки величезної кількості актів вторинного законодавства, вирішення проблеми неплатежів, ліквідації перехресного субсидування через тарифи, закупівлі та впровадження складного програмного забезпечення, проведення масштабного навчання учасників ринку, організації спеціального «тіньового» режиму розрахунків тощо.

Масштаб перетворень та їх вплив на економіку держави роблять реформування ринку електроенергії таким, що виходить за межі окремої галузі і має бути визнано завданням загальнодержавного рівня. Досвід реформування енергетичних ринків країн східної Європи свідчить, що успіх визначальним чином залежить від консолідації зусиль всіх зацікавлених сторін і перш за все керованості процесу реформування та уваги до нього з боку вищих керівників держави. Зокрема, за реформу енергетичного ринку Польщі особисто відповідав Прем’єр-міністр країни Єжі Бузек.

Законопроект передбачає створення Координаційного центру, міжвідомчого органу, який має сприяти процесу впровадження. Проте, організуючий потенціал такого органу є обмеженим, оскільки його рішення матимуть відповідно до законодавства лише рекомендаційний характер. Більш того, досвід роботи аналогічного Координаційного центру, створеного на виконання чинного Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії», є виключно негативним. За більш ніж два роки свого існування цей орган не тільки не розглянув жодного питання, але навіть жодного разу не збирався.

На нашу думку, за таких умов успішне реформування ринку електроенергії в Україні є малоймовірним.

Для вирішення проблеми, вважаємо за необхідне і просимо Кабінет Міністрів України:

1. Створити постійну діючу Групу високого рівня, під керівництвом окремого віце-прем’єр-міністра, до складу якої мають входити заступник Міністра енергетики та вугільної промисловості, відповідальний за питання реформування ринку, член НКРЕКП, відповідальний за питання реформування ринку (заступник керівника групи), директор ДП «НЕК «Укренерго» та його заступник з питань реформування ринку, директор ДП «Енергоринок», ключові вітчизняні та іноземні експерти.
Група високого рівня має не рідше разу на тиждень розглядати поточний стан та проблеми впровадження ринку електричної енергії (із можливим залученням інших експертів та фахівців, представників державних органів, учасників ринку), координувати залучення та використання донорської допомоги, узгоджувати ключові та приймати оперативні рішення (у т.ч. з питань ініціювання змін до первинного та вторинного законодавства, кадрових питань тощо).

2. Створити проектний офіс із впровадження нової моделі ринку електроенергії при НКРЕКП під керівництвом члена НКРЕКП, відповідального з реформування ринку, або при ДП «НЕК «Укренерго», яке є базовою організацію в новій моделі ринку, під керівництвом окремого заступника директора ДП «НЕК «Укренерго» з питань реформування ринку. Проектний офіс на щоденній основі має координувати та забезпечувати процес впровадження ринку електроенергії, готувати матеріали для розгляду Групою високого рівня, залучати експертів, тощо.

Вважаємо, що професійність та управлінські здібності керівників Групи високого рівня та Проектного офісу із впровадження нової моделі ринку електроенергії є ключовим фактором успіху реформування.

Теги