Ви зараз тут >11.07.2019 Щодо поточного стану ринку електроенергії (тези виступу віце-президента ГС «Перша енергетична асоціація України» Олександра Рогозіна на круглому столі «Перші кроки нового ринку електроенергії. Виклики, ризики та шляхи їх вирішення»).

11.07.2019 Щодо поточного стану ринку електроенергії (тези виступу віце-президента ГС «Перша енергетична асоціація України» Олександра Рогозіна на круглому столі «Перші кроки нового ринку електроенергії. Виклики, ризики та шляхи їх вирішення»).


eau's picture

By eau - Posted on 12 July 2019

10.07.2019 під егідою проекту міжнародної технічної допомоги USAID «Проект Енергетичної безпеки» (ЕSP) відбувся розширений круглий стіл «Перші кроки нового ринку електроенергії. Виклики, ризики та шляхи їх вирішення». У заході приймали участь представники USAID, ESP, Міненерговугілля, НКРЕКП, учасників ринку електроенергії, міжнародних та громадських організацій.
В обговоренні взяв участь віце-президент Асоціації Олександр Рогозін, тези виступу якого наведені нижче:

«Звичайно, круглий стіл – не той формат, де обговорюються деталі, проте крім інформації основних учасників процесу щодо наявних проблем, хотілось би почути також пропозиції щодо їх вирішення.

У виступі одного з учасників круглого столу пролунала оцінка «обережний оптимізм». Дійсно, наразі загальний тон всіх виступів суттєво позитивніший, ніж місяць тому. Колапсу на ринку електроенергії з 1 липня не сталося, енергосистема працює. Проте, більш коректною оцінкою поточного стану, мені здається, був би «дещо передчасний обережний оптимізм». Насправді, більшість проблем на ринку ще «не проявились», зокрема:
- можливість надмірного оподаткування Гарантованого покупця і решти учасників, на яких покладені спеціальні обов’язки для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії,
- неспроможність певних учасників ринку виконувати свої фінансові зобов’язання, у т.ч. в частині надання фінансових гарантій.

З презентації Оператора системи передачі (ОСП, НЕК «Укренерго») ми дізнались про системну недостатність резервів та вимушене надмірне втручання ОСП на балансуючому ринку. Але насправді, це лише наслідки відсутності (не готовності) ринку допоміжних послуг та наявності занадто жорстких цінових обмежень на всіх сегментах ринку.
Добре, що зараз літо і споживання низьке, але час спливає швидко. Не треба випробувати долю. Як найшвидше треба і запускати ринок допоміжних послуг, і за результатами аналізу цін та поведінки учасників на ринку вносити відповідні корективи у правила.

На останнє. Відповідно до Закону «Про ринок електричної енергії», функціонування Координаційного центру мало бути припинено із впровадженням нового ринку. Як ми всі знаємо, він насправді не працював останній рік, і це, на жаль, негативно вплинуло на стан готовності галузі до перетворень. Проте, слід зазначити, що потреба в аналізі і координації не зникла, вона стала, може, ще актуальнішою. Оскільки НКРЕКП зараз є єдиним державним органом, що має необхідну експертизу і рівень впливу, я б вважав за доцільне забезпечити на базі Регулятора організацію постійної робочої групи, в межах якої, у більш широкому колі, ніж лише Регулятор і учасники ринку, можна було б забезпечити аналіз поточної ситуації на ринку електроенергії, обговорення та оперативну підготовку пропозицій задля вирішення існуючих проблем.