Ви зараз тут >09.10.2019 Щодо тарифів на розподіл природного газу.

09.10.2019 Щодо тарифів на розподіл природного газу.


eau's picture

By eau - Posted on 09 October 2019

Протистояння між НКРЕКП та газорозподільчими компаніями України протягом останніх майже 4 років схоже переходить у конструктивне русло. Підставою для такого твердження стало засідання НКРЕКП, яке відбулося 07 жовтня поточного року, на якому була затверджена нова методологія розрахунку та встановлення тарифів на розподіл природного газу та схвалені рівні тарифів для окремих газорозподільчих компаній. Є сподівання, що ця обнадійлива подія стане свого роду «стоп-краном» для процесу банкрутства компаній та накопиченню боргів в галузі.
Історія конфлікту-довга, складна і заплутана. Неодноразово ситуацію ускладнював Кабінет міністрів України, приймаючи неадекватні рішення, або заводячи її у глухий кут блокуванням друку прийнятих Регулятором постанов. Часто-густо конфлікт мав політичне забарвлення, неодноразово він переходив у гарячу стадію, коли сторони з’ясовували взаємовідносини у судовому порядку. Аналіз цих подій з відповідними висновками був би надзвичайно корисним для подальшого становлення дійсно незалежного національного регулятора, але на сьогодні не на часі проведення такого аналізу. Головне довести розпочату роботу до кінця, провести всебічне обговорення та затвердити схвалені тарифи.
У серпні поточного року «Київським міжнародним інститутом соціальних досліджень», серед споживачів газу, було проведено дослідження «Обізнаність споживачів енергетичних послуг зі структурою платежів за спожиті енергетичні послуги». Дослідження проводилось у 16 областях України. Поряд з питаннями щодо оцінки якості послуг з газопостачання (62% дали позитивну відповідь), безперебійністю постачання (94% позитивних відповідей), були поставлені питання щодо обізнаності структури платежів та зацікавленості у тому, щоб плата за послугу з доставки енергоносіїв до їхньої оселі була незмінною впродовж року. Результати відповідей були наступними:
- 77% опитаних висловили зацікавленість в розумінні того саме скільки вони сплачують за спожитий енергоресурс, а скільки за послугу його доставки до оселі.
- Абсолютна більшість (74%) хотіли б, щоб оплата за послугу з доставки енергоресурсів до їхньої оселі була незмінною впродовж року.
Саме такі підходи передбачає щойно затверджена система оплати за розподіл газу. Кожен абонент має сплачувати за доставку енергоносіїв в залежності від замовленої потужності, тобто фактично від обсягів спожитого газу, як і було раніше. А от сплачувати цей платіж він буде рівними частинами протягом року. Таким чином, затверджений НКРЕКП порядок повністю співпадає з побажаннями абсолютної більшості споживачів природного газу. Цей висновок було підтверджено у ході засідання. Голова та члени Комісії спілкувались безпосередньо у залі або у режимі відео конференції з представниками місцевих органів влади, цікавились ходом громадських обговорень в регіонах з метою врахування результатів обговорення при прийнятті рішення. Суттєвих або критичних зауважень по результатам обговорень на місцях не поступало.
Заради об’єктивності необхідно зауважити, що початок перегляду тарифів став результатом також наполегливої роботи газорозподільчих компаній, відповідних судових рішень, зусиль галузевої профспілки. Активно працювали громадські організації, Перша енергетична Асоціація України, Асоціація газового ринку України, які провели численні зустрічі з керівництвом НКРЕКП, Народними депутатами ВРУ, звертались до Уряду України, правоохоронних органів тощо. Питаннями кризового стану галузі переймалась та розглядала це питання на своєму засіданні також Громадська Рада при НКРЕКП, яка прийняла відповідні рекомендації на адресу Комісії.
Сподіваємось на незалежну позицію Членів НКРЕКП, щодо найскорішого та позитивного вирішення цього питання.