Ви зараз тут >05.11.2019 Парламент створив законодавчі передумови для анбандлінгу – відокремлення оператора ГТС України.

05.11.2019 Парламент створив законодавчі передумови для анбандлінгу – відокремлення оператора ГТС України.


eau's picture

By eau - Posted on 06 November 2019

31 жовтня 2019 року Верховна Рада України прийняла в цілому законопроект № 2239-1, який вносить ряд змін, необхідних для створення незалежного оператора газотранспортної системи (ГТС) України. Законопроект підтримали 341 депутат.
Документ передбачає внесення змін до господарського кодексу, земельного кодексу, законів про трубопровідний транспорт, про ліцензування видів господарської діяльності, про управління об'єктами державної власності та деяких інших законів.
Законопроект встановлює, що компанія, якій передаються об'єкти державної власності з метою створення оператора газотранспортної системи (а також системи передачі електроенергії), повинна бути повністю незалежною в прийнятті рішень щодо використання, експлуатації, обслуговування, планування, розвитку та їх фінансування.
Відповідно до документу, оператор ГТС України може належати виняткового державі або суб'єкту господарювання, який належить державі. Передбачається, що оператором газотранспортної системи стане компанія «Оператор ГТС України». Її виведуть зі складу групи НАК «Нафтогаз України» і передадуть у власність та управління компанії «Магістральні газопроводи України», яка підпорядкована Міністерству фінансів України.
Таким чином, до кінця року Україна зможе завершити виділення функції транспортування газу в окрему компанію (анбандлінг). Для цього необхідно прийняти ряд змін в підзаконні нормативно-правові акти, які забезпечать повну імплементацію вимог Третього енергопакету ЄС в регуляторну базу України.
Отже зазначений законопроект посилює позиції України на майбутніх тристоронніх переговорах з Росією у листопаді, відкриваючи нові можливості для відстоювання своїх економічних інтересів під час перемовин про транзит російського газу через нашу територію. Як відомо, у Росії заявляли, що в разі, якщо Україна встигне провести анбандлінг до кінця року, «Газпром» готовий підписати новий транзитний договір за європейськими правилами.