НКРЕКП на своєму засіданні 13 березня схвалила Методику встановлення граничних цін (прайскепів) на ринку «на добу наперед», внутрішньодобовому (ВДР) та балансуючому ринку (БР) електроенергії.
Методика визначає, що прайскепи застосовуються у разі істотного коливання цін. При цьому істотним вважається коливання цін, якщо зміна середньозваженої ціни на РДН за декаду у порівнянні із попередньою декадою відбулася більше ніж на 10%, у випадку ВДР та балансуючого ринку – це збільшення коливання на 20%.
Необхідно зазначити, що будь-які елементи ручного регулювання або обмеження, що практикуються на ринку, самі по собі віддаляють його від ринкового принципу, викривляючи та спотворюючи результати його роботи. Встановлення граничних цін на певних сегментах ринку електричної енергії є саме тими обмеженнями, які нівелюють переваги нової моделі ринку, що був введений в Україні.
Ми пам’ятаємо, що під тиском загальної невизначеності та з метою пом’якшення переходу до нової моделі, ринок електричної енергії у теперішньому вигляді був запроваджений у «безпечному» режимі. Для цього згідно зі змінами до Правил ринку від 24 червня 2019 року на сегментах «на добу наперед» і на внутрішньодобовому ринку були введені цінові обмеження (прайскепи). Їх рівень був розрахований Проектною групою USAID на базі комплексної моделі ринку електричної енергії України.
Прайскепи вводилися тимчасово – на 9 місяців з моменту запуску нової моделі ринку, тобто до 1 квітня 2020 р. Головною метою їх запровадження було недопущення цінових маніпуляцій на ринку «на добу наперед», які могли завдати шкоди споживачам, а також забезпечення економічно збалансованого функціонування нового ринку на основі справедливої і відкритої конкуренції між виробниками і споживачами електроенергії на етапі впровадження ринку.
Впродовж перших 2-3 місяців після запуску нового ринку прайскепи певною мірою виконували покладену на них функцію, забезпечуючи стабільність ситуації на ринку «на добу наперед». Проте, з часом стало зрозуміло, що загроза неконтрольованого злету цін сильно перебільшена. Більш того, наявні ринкові фактори і, перш за все, такий ключовий фактор, як велика перевага пропозиції над попитом, впевнено рухають ціну на електроенергію униз, а не вгору. За цих умов відкриття у жовтні минулого року необмеженого імпорту електроенергії з РФ і Білорусі підлило масла у вогонь і остаточно обвалило ціну електроенергії на ринку всередині України.
Внаслідок цього вітчизняні виробники зазнали і продовжують зазнавати збитків, а ринок електроенергії перетворився на майданчик для маніпуляцій, де логіка ціноутворення втрачена і під загрозою опинились надійність енергетичної системи та енергетична безпека країни.
Очевидно, що за таких умов продовження застосування прайскепів позбавлене і економічного, і політичного сенсу та лише наближає енергетичну галузь України до катастрофи.
Тому ГС «ПЕАУ» виступає за скасування прайскепів, як і інших викривлень та неринкових механізмів, що імплементовані у нову модель ринку електроенергії, включаючи перехресне субсидіювання, штучну монополію гарантованого покупця щодо перепродажу електроенергії АЕС та ГЕС, недоробленість ринку допоміжних послуг, заплутану систему розрахунків між суб’єктами ринку, невирішеність проблеми системних неплатників, невизначеність подальшої долі зеленої генерації тощо.
На фоні цих барвистих проблем і негараздів вітчизняного ринку електроенергії абсолютно неприпустимим є подальше зволікання з виконанням доручення Президента України щодо заборони імпорту електроенергії з Росії та Білорусі.

Через прайскепи ринок електричної енергії продовжує залишатися неринковим.