Ви зараз тут >Коментарі ВГО «ЕАУ» до Концептуальних змін законодавства з питань приєднання, запропонованих НКРКП

Коментарі ВГО «ЕАУ» до Концептуальних змін законодавства з питань приєднання, запропонованих НКРКП


eau's picture

By eau - Posted on 07 May 2015

15 квітня ц.р. НКРЕКП направила до Кабінету Міністрів свої пропозиції щодо внесення змін до Закону України «Про електроенергетику» стосовно удосконалення механізму фінансування приєднання електроустановок до електричних мереж.
Змінами, зокрема, пропонується:
1. Зміна визначення стандартного приєднання та величин ставок плати за стандартне приєднання:

Чинна редакція Редакція, що пропонується
1 ступінь до 300м, до 16 кВт (єдина ставка) до 50м, до 16 кВт (безоплатно)
2 ступінь до 300м, до 50 кВт (єдина ставка) до 100м, до 50 кВт (0,5 прож.мінім/кВт)
3 ступінь до 300м, до 260 кВт (єдина ставка) до 200м, до 160 кВт (1,0 прож.мінім/кВт)

2. Безоплатне приєднання до електричних мереж об’єктів електроенергетики, що виробляють електроенергію та будівництво яких відповідає 10-річному плану розвитку ОЕС України.
3. Запровадження плати за використання потужності, як оплати споживачем вартості абонованої потужності на рік за ставками, що визначатимуться НКРЕКП виходячи з обґрунтованих витрат електропередавальної організації на передачу (розподіл) та величини витрат на пов'язаний з приєднанням розвиток мереж, що перевищують надходження коштів за надання послуг з приєднання.
4. Внесення плати за використання потужності споживачами на поточний рахунок електропередавальної організації відповідно до Договору про технологічний доступ до електричних мереж.

Асоціація підтримує необхідність удосконалення діючого механізму, зокрема, впровадження двоставкового тарифу (із платою за електроенергію та потужність) для певних категорій споживачів, як такого, що більш точно відображає витрати, надає стимули споживачам для вирівнювання добового графіку навантаження та сприяє вирішенню проблеми наявності резервних потужностей.
Разом з тим, до запропонованих Комісією новацій Асоціація висловила певні принципові зауваження, зокрема:
1. Безоплатне стандартне приєднання навіть для обмеженої категорії споживачів є концептуально невірним, оскільки воно збільшує обсяги перехресного субсидування.
2. Зниження відстані для стандартного приєднання є погіршенням та ускладненням для значної кількості споживачів відносно чинної норми.
3. Безоплатне приєднання нових генеруючих потужностей, передбачених 10-річним планом розвитку ОЕС України, є необґрунтованим та таким, що створює корупційні ризики.
4. Одномоментне впровадження плати за потужність для всіх, без виключення, споживачів не відповідає європейській практиці.
5. Запровадження додаткового договору про технологічний доступ споживача із електропередавальною організацією є суттєвим ускладненням для споживачів та не відповідає практиці більшості країн ЄС.

Асоціація також запропонувала окремо розглянути питання стимулювання інвестпроектів, які створюють нові робочі місця та додатковий ВВП, шляхом розподілу витрат на приєднання у співвідношенні: 30-40%% - сплачує інвестор у вигляді плати за приєднання; 70-60% - включається в тариф на передачу (плату за потужність) і розподіляється на всіх споживачів.
Враховуючи важливість вирішення питань приєднання для створення нових підприємств та привабливого інвестиційного клімату в Україні, Асоціація запропонувала створити постійну робочу групу при НКРЕКП з питань приєднання та роздрібного ринку за участю всіх зацікавлених сторін.