Ви зараз тут >29.09.2916 Круглий стіл «Конкуренція в енергетиці як інструмент залучення інвестицій в Україну»

29.09.2916 Круглий стіл «Конкуренція в енергетиці як інструмент залучення інвестицій в Україну»


Зображення користувача eau.

By eau - Створено 29 Вересень 2016

28 вересня 2016 року в Українському Домі відбувся круглий стіл на тему «Конкуренція в енергетиці як інструмент залучення інвестицій в Україну». Захід проведено в рамках проекту «Збільшення впливу громадянського суспільства у моніторингу та політичному діалозі щодо реформ в енергетиці та суміжних секторах відповідно до імплементації Угоди про Асоціацію», який реалізується за фінансової підтримки ЄС.
Анонс заходу передбачав обговорення наступних питань:
- рамок конкурентного законодавства з точки зору АМКУ,
- заходи НКРЕКП для розвитку конкуренції на енергоринках,
- бачення бізнесом проблем конкуренції,
- необхідні зміни для покращення конкурентного середовища.

В заході взяли участь представники АМКУ, Міненерговугілля, міжнародних інституцій, бізнесу, експертного середовища, громадськості та ЗМІ. Заявлені представники НКРЕКП, Мінекономрозвитку та ДП «Енергоринок» на круглому столі були відсутні. Модератором заходу виступила Директор Європейсько-українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Валентина Бєлякова.
З презентаціями щодо засад вітчизняного законодавства про конкуренцію і досвід роботи АМКУ на енергетичних ринках та щодо питань державної допомоги виступили, відповідно, перший заступник Голови АМКУ, Державний уповноважений Марія Ніжнік та Державний уповноважений АМКУ Анна Артеменко. Спікерами в дискусії виступили також Директор департаменту стратегії розвитку ПЕК та інвестиційної політики Міненерговугілля Олександр Пономаренко та Голова офісу ефективного регулювання (BRDO) Олексій Гончарук. Бачення проблем з конкуренцією в газовій галузі висловили Директор «ЕРУ Трейдинг» Андрій Фаворов та Голова Асоціації газового ринку України Олександр Овдієнко. Перший секретар Представництва ЄС в Україні Хосе-Мануель Ернандес повідомив про європейські підходи до проблематики, що розглядалась, зокрема щодо надання державної допомоги.

Від ВГО «Енергетична Асоціація України» в заході взяв участь віце-президент Олександр Рогозін, тези виступи якого наведені нижче;

Давно сприймається як аксіома, що конкуренція є корисною для споживачів і необхідною економічного зростання. І дійсно, конкуренція знижує витрати та ціни, сприяє підвищенню якості та різноманіття товарів. Проте, питання впливу конкуренції на інвестиції і, відповідно, на економічне зростання у довгостроковому аспекті є далеко не очевидним.
В теоретиків-економістів досі немає єдиного бачення навіть щодо знаку такого впливу. Результати досліджень також не однозначні.

По-перше, ефекти є різними для різних інвестицій, а саме для інвестицій в інновації і інвестицій в основні засоби (infrastructure investment).
Щодо інновацій досі існують полярні точки зору, а останні дослідження (Aghion и др., 2005) виявили емпіричну залежність між інноваціями та рівнем конкуренції, за якої максимальні інвестиції в інновації досягаються за незначної конкуренції.
Щодо впливу конкуренції на інвестицій в основні засоби теж все не просто. Більшість досліджень в цьому питанні присвячено аналізу впливу на інвестиції державного регулювання, а саме наявності вхідних бар’єрів, обмежень рівня ставки повернення на капітал, приватизації державних компаній, розділення видів діяльності (unbundling) тощо. Попри обережного висновку, що в цілому дерегуляція призводить до збільшення інвестування, окремі дослідження свідчать, що до зниження рівня інвестицій в основні засоби можуть призводити і приватизація, і unbundling.

Щодо конкуренції та інвестицій в українську енергетику, на мій погляд, можна стверджувати наступне:
1. Реформування ринку та дерегуляція є важливими для створення середовища, сприятливого для інвестицій.
2. Чесність встановлених правил гри на ринку, його прозорість, послідовність і передбачуваність дій держави, зокрема, Регулятора на ринку є набагато більш важливими для залучення інвестицій, ніж рівень конкуренції.
3. Для природних монополій, впровадження стимулюючого регулювання, а точніше ставки повернення на капітал, є необхідною умовою залучення інвестицій. Але не достатньою. Ще має бути виважена довгострокова державна технічна політика та об’єктивна система контролю.
4. Інвестування в постачання, як вбачається, не є проблемою, оскільки такі інвестиції зазвичай є невеликими та короткостроковими.
5. Питання залучення інвестицій в генерацію не може бути віддано «на відкуп» ринковим силам. Досвід Європи свідчить, що навіть розвинуті лібералізовані «чисті» ринки електроенергії дають недостатні стимули для інвестицій в генерацію. Це яскравий приклад так званої ринкової неспроможності (market failure). Саме тому в Європі наразі обговорюються можливість запровадження та дизайн ринку потужності. З огляду на питання енергетичної безпеки, реформуючи ринок електроенергії в Україні, ми маємо передбачити в ньому механізми, що запобігатимуть недоінвестуванню в генеруючі потужності.

Теги