Ви зараз тут >Відкритий лист Прем’єр- міністру України Тимошенко Ю.В.

Відкритий лист Прем’єр- міністру України Тимошенко Ю.В.


Зображення користувача admin.

By admin - Створено 28 Вересень 2008

Щодо загрозливого стану з впровадженням реформи ОРЕ

Шановна Юлія Володимирівна!

У 2002 році Уряд України затвердив Концепцію функціонування та розвитку Оптового ринку електроенергії України, яка передбачала за 4-5 років перехід від існуючої моделі ОРЕ "Одного покупця" до повномасштабного ринку двохсторонніх контрактів. Необхідність такого переходу диктувалась багатьма чинниками, зокрема: тенденцією старіння основних фондів, що набула загрозливого характеру та хронічним недофінансуванням галузі через брак інвестицій; надзвичайно низькими економічними та екологічними показниками ефективності виробництва електроенергії, які з часом тільки погіршуються. Аналіз проблем електроенергетичної галузі свідчить про їх системний характер та неможливість вирішення косметичними заходами. Потрібне глибоке та масштабне реформування. Зокрема необхідно:

1.Розширити сферу та поглибити конкуренцію між учасниками ринку шляхом надання можливості виробникам і постачальникам вільного вибору контрагентів при купівлі/продажу електроенергії.

2. Обмежити адмінвтручання у діяльність ОРЕ, які набули широкомасштабного характеру, та з часом тільки посилюються.

3. Надати інвесторам правильні цінові сигнали, що можливо лише за умови ринкового формування оптової ціни на електроенергію.

4. Перейти до моделі та правил ринку, які домінують у розвинутих країнах світу, зокрема, ЄС та США.

На жаль, по справжньому до підготовки реформи ОРЕ Україна приступила тільки у 2007 році, після підписання кредитної угоди з Світовим банком "Щодо фінансування 2-го етапу реабілітації гідроелектростанцій України." У рамках цієї угоди виділено 3 млн. дол. на розробку проекту реформи та консультативну допомогу з його впровадження. Розробка проекту та напрацювання нормативних документів просувається доволі успішно і вже у першому півріччі наступного року можна було б розпочати перший етап переходу до Ринку двохсторонніх контрактів. Однак, практично не зрушує з місця вирішення проблем, які є передумовою впровадження нового ОРЕ України, зокрема,:
- завершення приватизації обленерго та генеруючих компаній ТЕС;
- зменшення до прийнятних розмірів перехресного субсидуювання через тарифи населення, міського електротранспорту та вуличного електроосвітлення;
- ліквідація так званих єдиних тарифів для споживачів;
- формування ринку вугілля;
- внесення змін у діюче законодавство, зокрема, прийняття законів України" Про Оптовий ринок електроенергії", "Про орган державного регулювання в енергетиці".

На думку консультантів, яку поділяє і Міжвідомча комісія з впровадження Концепції функціонування та розвитку ОРЕ, зараз, на стадії завершення проекту та етапі впровадження, конче необхідно призначити Директора з реалізації проекту та створити відповідну Дирекцію. Директор з впровадження повинен бути наділений необхідними повноваженням та мати статус спеціального представника Уряду - Члена НКРЕ.

Зазначені проблеми носять загальнодержавний характер і далеко виходить за межі можливостей самих енергетиків. Ці проблеми не вирішуються роками, що гарантовано веде до зриву уже нових термінів реалізації Концепції та ставить питання щодо спроможності держави здійснити реформу ОРЕ взагалі.

Такий стан впровадження реформи Оптового ринку електроенергії України викликає крайню стурбованість, адже без реформування ОРЕ практично неможливо забезпечити реалізацію Енергетичної стратегії України та інтегруватись у європейську енергетичну систему. Дефіцит вугілля, який став реальністю в останні роки, має перспективу перерости у дефіцит електроенергії. Під загрозою надійність енергопостачання та енергетична безпека країни! Ми звертаємося до Вас, шановна Юлія Володимирівна, з наполегливим проханням зробити усе залежне від Уряду для завершення реформування ОРЕ та успішного вирішення зазначених проблем.

З повагою

Президент Енергетичної Асоціації України В.Г. Котко

Генеральний директор Федерації Роботодавців України В.О. Грищенко

Президент асоціації "УкрТЕЦ" Ю.І.Улітич

Голова ЦР Незалежної профспілки енергетиків України В.В.Погорілий

Адреса для листування: 03087, м. Київ, вул. Єреванська 5, офіс47

Долучення Розмір
page1.gif 151.29 КБ
page2.gif 134.38 КБ